
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 1.9 mm |
| Length | 2.4892 mm |
| Width | 2.0066 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 20 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current Rating | 110 mA |
| DC Resistance (DCR) | 7.1 Ω |
| Test Frequency | 2.52 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 33 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 110 mA |
Stock: 4944
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10668
Ext.Price$0.10668
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10668 | $0.10668 |
| 10 | $0.08950 | $0.89500 |
| 50 | $0.08129 | $4.06450 |
| 100 | $0.07384 | $7.38400 |
| 500 | $0.06694 | $33.47000 |
| 1000 | $0.06069 | $60.69000 |
